Informacje prawne

NOWELIZACJA USTAW O SAMORZĄDZIE GMINNYM, SAMORZĄDZIE POWIATOWYM I SAMORZĄDZIE WOJEWÓDZTWA

USTAWA z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych

Pełny tekst Ustawy

TRANSMISJA I UTRWALANIE OBRAD

1b. Obrady rady gminy są transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Nagrania obrad są udostępniane w Biuletynie Informacji Publicznej i na stronie internetowej gminy oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty.

INICJATYWA UCHWAŁODAWCZA

Projekt uchwały zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej staje się przedmiotem obrad rady gminy / rady powiatu / sejmiku województwa

Art. 41a. 1. Grupa mieszkańców gminy, posiadających czynne prawa wyborcze do organu stanowiącego, może wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. 

Grupa mieszkańców, o której mowa w ust. 1, musi liczyć:

w gminie do 5000 mieszkańców – co najmniej 100 osób

w gminie do 20 000 mieszkańców – co najmniej 200 osób

w gminie powyżej 20 000 mieszkańców – co najmniej 300 osób§

Art. 42a. 1. Grupa mieszkańców powiatu, posiadających czynne prawa wyborcze do organu stanowiącego, może wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. 

Grupa mieszkańców, o której mowa w ust. 1, musi liczyć:

w powiecie do 100 000 mieszkańców – co najmniej 300 osób

w powiecie powyżej 100 000 mieszkańców – co najmniej 500 osób

Art. 89a. 1. Grupa mieszkańców województwa, posiadających czynne prawa wyborcze do organu stanowiącego, może wystąpić z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą. 

Grupa mieszkańców, o której mowa w ust. 1 musi liczyć co najmniej 1000

REALIZACJA ZADAŃ PRZEZ RADĘ

Art. 21a. Przewodniczący rady gminy w związku z realizacją swoich obowiązków może wydawać polecenia służbowe pracownikom urzędu gminy wykonującym zadania organizacyjne, prawne oraz inne zadania związane z funkcjonowaniem rady gminy, komisji i radnych. W tym przypadku przewodniczący rady gminy wykonuje uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników, o których mowa w zdaniu pierwszym.