Podział obowiązków

Mieszkańcy gminy wybierają swoje władze w wyborach bezpośrednich. Głosują bowiem na swoich przedstawicieli w radzie miejskiej oraz na kandydata na burmistrza. Rada miejska jest organem prawodawczym i kontrolnym. Natomiast burmistrz jest organem wykonawczym gminy.
W teorii wyglądać to powinno tak, że to właśnie radni ustalają, co robić ma burmistrz. Praktyka jednak okazuje się zgoła inna. Burmistrz ma pomysły, plan działania, często „swoich” radnych.

Rada miejska
Rada miejska wybierana jest w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich.

Rada miejska w Małomicach liczy 15 radnych. Rada wybiera ze swojego grona przewodniczącego. Wybiera go bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym. Do zadań przewodniczącego należy organizowanie prac rady oraz prowadzenie obrad. Rada wybiera również wiceprzewodniczących. Zadaniem wiceprzewodniczących jest pomoc przewodniczącemu, zastępują go oni podczas nieobecności.

Rada miejska zbiera się na sesjach. Sesje zwołuje przewodniczący rady w razie potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał. Pierwszą sesję nowowybranej rady zwołuje wojewoda.

W ramach rady działają komisje. Rada musi obligatoryjnie powołać komisję rewizyjną, budżetu oraz skarg, wniosków i petycji. Komisja rewizyjna zajmuje się kontrolą organu wykonawczego, czyli burmistrza. W ramach komisji rewizyjnej muszą zasiadać przedstawiciele wszystkich klubów. Inne komisje, poza komisją rewizyjną i skarg wniosków i petycji, są nieobowiązkowe.

W ramach rady mogą działać kluby radnych. Klub radnych musi liczyć co najmniej trzech członków klubu.

Radny
Radnym jest osoba wybraną do rady miejskiej. Przy sprawowaniu swojego mandatu radny musi kierować się dobrem wspólnoty, utrzymywać więź z mieszkańcami oraz organizacjami działającymi na terenie gminy. Przed rozpoczęciem kadencji radny składa ślubowanie o następującej treści: „Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców.”

Radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji. Funkcji radnego nie można łączyć z mandatem posła lub senatora, wykonywaniem funkcji wojewody lub wicewojewody, członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego.

Burmistrz
Burmistrz jest organem wykonawczym gminy. To on wykonuje uchwały rady gminy i prowadzi politykę gospodarczą gminy.
Burmistrz może mieć swojego zastępcę.
Burmistrz powoływany jest w wyborach bezpośrednich. Natomiast odwołany może być zarówno przez radę gminy jak i przez mieszkańców w drodze referendum.
Burmistrz wykonuje swoje zadania przy pomocy urzędu gminy.